Majkel 4 miesiące temu

Dieta wątrobowa - na czym polega

Gdy zaczyna nam dokuczać wątroba, zmiana nawyków żywieniowych staje się koniecznością. Na jakich zasadach opiera się zdrowa dieta wątrobowa? Oto najważniejsze informacje dla tych, który chcą poprawić stan swego zdrowia i rozwiązać szereg problemów związanych z pracą tego niezwykłego narządu.


Dieta wątrobowa to przede wszystkim lekkie posiłki, w których ilość tłuszczu jest ograniczona, a białko dobierane w taki sposób, by wątroba mogła się możliwie jak najszybciej regenerować. Wbrew pozorom dieta taka nie jest zbyt skomplikowana. Jak zatem przedstawiają się jej podstawowe zasady?

Podstawowe zasady są związane z ilością posiłków oraz z ich obfitością. Trzy większe posiłki powinny zostać zastąpione 5-6 mniejszymi. Dzięki temu wątroba nie zostanie nadmiernie obciążona. Z tego samego względu nie powinno się zbyt późno zjadać ostatniego posiłku, a od chwili zjedzenia kolacji do momentu udania się na spoczynek powinno minąć minimum od 2 do 3 godzin. Przy diecie wątrobowej obowiązuje całkowity zakaz spożywania alkoholu, niezbędne jest też zrezygnowanie z wędzonych potraw smażonych i pieczonych. Najlepszymi składnikami diety wątrobowej są potrawy gotowane na wodzie i na parze, dozwolone jest też duszenie (bez obsmażania) oraz pieczenie w folii. Dieta, której celem jest wspieranie wątroby, powinna składać się też ze sporej ilości warzyw, przy czym szczególnie zalecane są tu warzywa gotowane. Marchew, brokuły oraz karczochy – oto przekąski, dzięki którym nasza wątroba może się skuteczniej regenerować. Ważne są też te produkty, w których znajdują się spore ilości witamin C oraz E. Są to silne przeciwutleniacze, które również mogą pomóc w walce z dolegliwościami wątroby. By wypłukać z organizmu wiele szkodliwych toksyn, należy sięgać po spore ilości wody. W walce o zdrowie wątroby pomóc może też umiejętny dobór przypraw. Z pewnością warto postawić na te rośliny przyprawowe, które w naturalny sposób będą wspierać wątrobę. W gronie licznych przypraw o takich właściwościach znajduje się m. in. tymianek, majeranek oraz kminek. Pomóc może też oregano oraz jałowiec.

Dieta wątrobowa wymaga również zachowania sporej ostrożności przy wyborze produktów spożywczych. Zwrócić trzeba uwagę nie tylko na tłuszcze, ale i na błonnik. Jego nadmiar może nasilać problemy związane z wątrobą oraz stać się przyczyną dodatkowych problemów.


Taki sposób odżywiania się jest zalecany wszystkim, którzy mają problemy związane z funkcjonowaniem tego narządu, jednak w szczególności dieta ta dedykowana jest osobom cierpiącym z powodu stanów zapalnych wątroby lub jej marskości, przy stłuszczeniu wątroby lub też w chwili, gdy dochodzi do toksycznego uszkodzenia tego narządu. Dieta wątrobowa może się też sprawdzić w przypadku problemów z trzustką oraz przy stanach zapalnych jelita grubego. W każdym przypadku warto wcześniej skonsultować się z lekarzem by sprawdzić, czy w przypadku danej choroby dieta taka okaże się dobrym wsparciem. Im bardziej zaawansowana choroba, tym ważniejsze staje się wsparcie ze strony lekarza lub dietetyka.

Jak walczyć z odkładaniem spraw na później?

Majkel
5 miesięcy temu

Czy Smart TV przejmie rynek gier?

Majkel
5 miesięcy temu

Dlaczego samoświadomość jest tak ważna w biznesie?

Majkel
5 miesięcy temu

Czy można zostać oszukanym na portalu randkowym?

Majkel
5 miesięcy temu

Jakie cechy posiada skuteczny przedsiębioraca?

Majkel
5 miesięcy temu