Majkel 5 miesięcy temu

Jak walczyć z odkładaniem spraw na później?

Prokrastynacja to bardzo modne ostatnio słowo, które oznacza po prostu zwlekanie, odkładanie czegoś na później. Okazuje się, że z tym problemem boryka się zdecydowana większość społeczeństwa. Pojawiają się nawet teorie, które mówią, że prokrastynacja jest przejawem wysokiej inteligencji, bo zwlekają zwykle te osoby, które potrafią przewidzieć, jak będzie wyglądało wykonywanie danego zadania. Prokrastynacja może być źródłem dużej frustracji, dlatego warto szukać sposobów na to, aby sobie z nią poradzić.


Dlaczego prokrastynujemy?

Zwlekanie to bardzo nieprzyjemny nawyk, bo ciągle mamy z tyłu głowy, że zostało coś do zrobienia, na co nie mamy czasu ani ochoty. Warto więc zastanowić się nad głównymi powodami, jakie stoją za zwlekaniem. Pierwszy i chyba najczęstszy, to fakt, że zwlekamy z tym, czego robić nie lubimy. Co ciekawe, dość często są to bardzo drobne i krótkie czynności, których z niewiadomych przyczyn nie lubimy robić. Może być to odłożenie dokumentów do segregatora, zdjęcie ubrań z suszarki czy odłożenie czegoś na miejsce. Drugi ważny powód, jaki pojawia się przy zwlekaniu, to fakt, że nie widzimy sensu robienia dalej czynności. Tak bardzo często dzieje się w pracy etatowej. Szeregowy pracownik zwykle nie ma wpływu na plan pracy i musi po prostu wykonywać polecenia. Jeśli więc ma do zrobienia coś, co wydaje mu się, że nie ma większego sensu, to zwykle z tym zwleka. Kolejny powód do prokrastynacji to fakt, że nie wiemy jak coś zrobić, albo z doświadczenia wiemy, że przy wykonywaniu tego wystąpią problemy. Ostatnim popularnym powodem prokrastynowania jest odkładanie zadań dużych i długich. Bardzo często są to zadania teoretycznie łatwe i rutynowe jednak są one tak duże, że bardzo trudno jest nam się za nie zabrać.


Sposoby na walkę z prokrastynacją

Bardzo dobrym sposobem jest działanie według listy zadań. Wieczorem warto sobie zrobić krótką listę zadań na dzień kolejny. Przede wszystkim powinny w niej znaleźć się trzy, cztery duże zadania do wykonania. Jako pierwsze warto robić zadanie priorytetowe, a więc takie, które posuwa nas do przodu. Oprócz tego na liście znajdą się też mniejsze zadania i dobrze jest tam umieścić tak zwane zadania żaby, czyli te, które odkładamy. Wskazane jest chociaż jedno z takich zadań zrobić możliwie wcześnie, gdy mamy jeszcze dużo energii więc łatwiej będzie nam się do tego zmobilizować.

Sposobem na nieodkładanie zadań dużych, jest dzielenie ich na mniejsze części. Gdy założymy sobie, że danego dnia popracujemy nad czymś na przykład tylko 10 minut, dużo łatwiej jest nam się do tego zabrać. Jeśli do wykonania mamy zadanie, które jest dla nas problematyczne i nie do końca wiemy jak je zrobić, warto rozpisać sobie plan jego wykonania. Siadamy więc i na spokojnie zastanawiamy się, co nam stwarza problem i jak sobie z tym poradzić. Gdy określimy sobie jak ma wyglądać każdy krok, później łatwiej będzie nam to wszystko zrobić.


Często odkładamy zadania, których wykonania nie widzimy sensu. Tak dzieje się na przykład u przedsiębiorców, którzy muszą wypełniać różne ewidencje i doskonale wiedzą oni, że przez ten czas pracy muszą wykonać wysiłek a nie zarobią żadnych pieniędzy. Warto więc takie działania tłumaczyć sobie nieco szerzej. W tym przypadku ktoś chciał mieć firmę, być niezależnym, wypracować wysoki prestiż a składową posiadania biznesu jest między innymi wypełnianie obowiązków biurowych i podatkowych.


Ponadto warto pamiętać o jeszcze jednej, prostej technice wykonywania niechcianych zadań. Chodzi przede wszystkim o to, żeby w ogóle zacząć. Bardzo często jest tak, że gdy robimy coś powiedzmy tylko przez 5 minut, wciągniemy się w co na tyle, że wykonamy całość. Co ciekawe, po fakcie może okazać się, że zadanie wcale nie było trudne i poszło nam bardzo szybko. Warto więc walczyć z taką sytuacją, bo często odkładanie czegoś i myślenie o tym, kosztuje nas więcej energii niż samo wykonanie zadania.

7 wskazówek, jak rzucić etat i zacząć swoja działalność

Majkel
5 miesięcy temu

Oddając hołd legendzie

Majkel
5 miesięcy temu

Dlaczego wspólne hobby w związku jest ważne?

Majkel
5 miesięcy temu

Rosnąca inflacja. Jak się przed nią bronić

Majkel
5 miesięcy temu

Czy wszystko może stać się biznesem?

Majkel
3 miesiące temu