Majkel 5 miesięcy temu

Maliny, owocowe źródło zdrowia

Na podstawie znalezisk archeologicznych, maliny uznawane są za najstarsze owoce, które plemiona koczownicze zbierały w epoce kamienia i w późniejszej epoce brązu. Pierwsze wzmianki o uprawach malin pochodzą z 300 r.p.n.e. Za roślinę uprawną maliny uznał rzymski pisarz Palladius w IV w.n.e. W starożytny świecie greckim ojczyzną malin była góra Ida (Kreta). Łacińska nazwa malin „Rubus idaeus L.”, prawdopodobnie pochodzi od nazwy tej góry. Pierwsze uprawy malin hodowlanych znane były w późnym średniowieczu, gdzie uprawiane były przez zakonników.


Maliny wraz z jeżyną należą do jednej rodziny różowatych, z rzędu różowców. Bogaty w gatunki „Rubus” to różne krzewy, o jadalnych kwaśnych lub słodkich owocach. W warunkach naturalnych występują na obszarze Azji, w Ameryce Północnej i prawie w całej Europie. Różowate to około 3400 gatunków, spośród których w Polsce rośnie około 200 gatunków dziko rosnących i ponad 40 gatunków z rodzaju „Rubus”. Uprawiane w Polsce odmiany malin pochodzą od trzech gatunków. Najbardziej rozpowszechniona jest malina właściwa o owocach czerwonych, niekiedy żółtawych, czerwona malina amerykańska omszona oraz rzadko występująca, odporna na mróz malina czarna. Najwięksi producenci malin to Rosja, Polska, Serbia, Ukraina i Meksyk. Polska jest drugim na świecie producentem malin. Najbardziej popularne to malina polna, malina omszona, malina polka, malina czarna, malina beskid. Największe plantacje znajdują się na Lubelszczyźnie, Mazowszu, województwie łódzkim.


Maliny to cenne witaminy, minerały i wartości odżywcze.


- Białko, błonnik, pektyny, substancje śluzowe, kwasy organiczne, olejki eteryczne.


- Witaminy: A, C, D, E, B1, B2, B6, B12.


- Mikroelementy: β-karoten, niacyna, kwas foliowy, wapń, żelazo, magnez, fosfor, cynk, miedź, mangan, potas.


1. Maliny to owoce bogate w potas, makroelement, który ma wpływ na wiele funkcji ludzkiego ciała. Potas wzmacnia pracę serca i układ krążenia, wzmacnia układ nerwowy, ma działanie przeciwmiażdżycowe.


2. Błonnik jest ważnym składnikiem w profilaktyce i w leczeniu cukrzycy. Dieta bogata w błonnik obniża poziom cukru we krwi, cholesterol i ciśnienie krwi.


3. Maliny zawierają kwas elagowy, naturalną substancję, która wykazuje działanie przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, antyoksydacyjne i antymutagenne.


4. Właściwości antyoksydacyjne zawarte w malinach chronią organizm przed poważnymi skutkami stresu oksydacyjnego (rozwój nowotworów, miażdżyca, udar mózgu, zawał serca, choroby neurozwyrodnieniowe czy szybsze starzenie się skóry).


5. Maliny zawierają witaminę C, która jest niezbędna do produkcji najbardziej powszechnego w organizmie białka. Kolagen-białko znajduje się w kościach, mięśniach jest głównym składnikiem tkanki łącznej, ma wpływ na kondycję skóry.


6. Maliny są niskokaloryczne, pomagają schudnąć i kontrolować poziom glukozy we krwi.


Obniżenie cukru we krwi to dieta złożona z produktów o niskim indeksie glikemicznym, to podstawa żywienia osób z cukrzycą.


7. Najnowsze badania naukowe potwierdzają pozytywny wpływ ketonu malinowego w leczeniu otyłości i odchudzaniu.


8 Świeże maliny są jednym z najlepszych źródeł przeciwutleniaczy, które chronią organizm przed nowotworami, spowalniają proces starzenia się skóry.


9. Maliny są bogate w minerały, takie jak mangan, miedź i żelazo, które uczestniczą w produkcji czerwonych krwinek.


10. Napar z suszonych liści malin, syrop z owoców dodany do herbaty, to skuteczne lekarstwo na przeziębienia.


11. Kwasy tłuszczowe omega-3 w malinach zapobiegają udarom i chorobom serca. Zawierają pierwiastek śladowy nazywany manganem, który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, krwionośnego i kostnego.


12. Maliny zawierają zeaksantynę oraz luteinę, barwnik występujący w naturalnych produktach roślinnych. Ilość barwnika znajdującego się w siatkówce oka maleje wraz z wiekiem, dlatego też, ważne jest by barwnik uzupełniać. Największe stężenie znajduje się w plamce żółtej, co umożliwia prawidłowe widzenie i ostrość wzroku.


Słodki smak malin.


Maliny w kuchni to składnik soków, dżemów, dodatek do ciast, galaretek, lodów, deserów, składnik sosów, dodatek do mięs. Słodkie, aromatyczne maliny to niepowtarzalny smak kompotu. Delikatne owoce to doskonały surowiec do produkcji win, nalewek, likierów i innych trunków. Maliny, płatki owsiane, mleko, jogurt lub kefir to zdrowa owsianka śniadaniowa.


Ciekawostki.


1. Mrożone owoce nie tracą swoich właściwości leczniczych.


2. Odwar z liści malin, w medycynie ludowej używano do opatrunków, kompresów i okładów na chorą skórę.


3. Pestki malin służą do usunięcia szkodliwych substancji z organizmu.


4. Plamy z malin na odzieży, usuwamy przez namaczanie w wodzie z octem.


5. Maliny dla niemowlaka to cenne źródło witamin, które wprowadzamy do diety między 6 a 12 miesiącem.


6. Maliny przechowujemy w lodówce niemyte, w pojemniku wyłożonym papierowym ręcznikiem kuchennym i przykryte drugą warstwą ręcznika.


Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2021 roku

Majkel
5 miesięcy temu

Czy weganizm jest nienaturalny? Kilka słów na temat diety i naturalnoś...

Majkel
4 miesiące temu

Skuteczny marketing - koncepcja marketingowa i branding

Majkel
5 miesięcy temu

Najczęściej nadawane imiona dla dzieci w latach 2020 2021

Majkel
5 miesięcy temu

Zachowania, które utrudniają odchudzanie

Majkel
5 miesięcy temu