Majkel 5 miesięcy temu

Psychologia konsumpcji - klucz do biznesowego sukcesu?

Nie każdy z nas jest pracownikiem, ale bez wątpienia każdy jest konsumentem - nabywcą dóbr i usług. To konsument jest w centrum zainteresowania wszystkich firm zajmujących się sprzedażą - od przychylności konsumentów zależy biznesowy sukces. Konsument oznacza każdą osobę, która kupuje jakiekolwiek towary, wynajmuje jakąkolwiek usługę lub usługi za wynagrodzeniem. By dobrze zrozumieć schematy, wedle których postępują konsumenci, powstała dziedzina wiedzy jaką jest psychologia działań konsumenckich.


Zajmuje się ona badaniem interakcji między konsumentami i organizacjami produkującymi różnego typu dobra. Psychologowie interesowali się tym od bardzo dawna - stąd takie poddziedziny jak psychologia organizacji i pracy. Stosuje się tam zasady psychologiczne i metody badawcze, aby poprawić ogólne środowisko pracy, w tym wydajność, komunikację, satysfakcję zawodową i bezpieczeństwo.


Ważne są w nich badania nad reklamą i sprzedażą. Psychologia zachowań konsumenckich jest przeniesieniem teorii ludzkich zachowań do świata biznesu. Psychologia konsumenta to nauka o zachowaniu ludzi w odniesieniu do ich wzorców zakupowych, zwyczajów i preferencji w odniesieniu do produktów konsumenckich, w tym ich reakcji i preferencji na reklamę, opakowanie i marketing tych produktów. Zachowanie konsumpcyjne to reakcja odbiorców na marketing produktu. Zachowanie konsumpcyjne lub zachowanie zakupowe to postawy i intencje ludzi dotyczące kupowania. Wiedza o pewnych produktach lub usługach jest często wykorzystywana jako temat w każdej komunikacji interpersonalnej - rozmawiamy o tym, co nam się podobało i ewentualnie polecamy lub zniechęcamy do danych produktów innych.


Ważnym źródłem wiedzy dla psychologii konsumpcji są badania kwestionariuszowe i sondaże opinii przeprowadzane w grupach fokusowych. Otrzymane dane pozwalają firmom lepiej dopasować ofertę do wymagań klienta. Pokazują to, co konsumenci sądzą o danych produktach i usługach.


Zadowolenie klienta jest niezbędne do utrzymania obecnych i nowych klientów. Niezadowoleni klienci stanowią ryzyko retencji, a ich utrata zaszkodzi Twojej marce. Znajomość klienta jest kluczem do każdego przedsięwzięcia biznesowego. Właściciele firm, które odniosły sukces, rozumieją, czego chcą ich klienci i jak najskuteczniej udostępniają swój produkt lub usługę. Zrozumienie zachowań zakupowych klienta jest również bardzo ważne.

Floyd Mayweather vs. Conor McGregor SHOWTIME

Majkel
5 miesięcy temu

Dieta wątrobowa - na czym polega

Majkel
4 miesiące temu

Czym zajmuje się psychologia i dlaczego jest tak ważna?

Majkel
5 miesięcy temu

Sesje elixir, sesje bankowe, kiedy otrzymam przelew

Majkel
5 miesięcy temu

Jakie cechy posiada skuteczny przedsiębioraca?

Majkel
5 miesięcy temu