Majkel 5 miesięcy temu

Zasada wzajemności- jedna z kluczowych reguł perswazji

Wśród ludzi zajmujących się profesjonalnie sztuką perswazji, czyli nakłaniania innych do określonych działań, zasada wzajemności jest bardzo dobrze znana i z powodzeniem stosowna na przykład w celu zacieśnienia relacji biznesowych z klientem lub skłonienia go do kupienia określonego produktu czy usługi. Możemy jej używać także w życiu codziennym, co zdecydowanie ułatwi nam nie tylko osiąganie celów, ale i (a może przede wszystkim) utrzymanie dobrych relacji z bliskimi i znajomymi.


Na czym ta zasada w gruncie rzeczy polega? Najprościej mówiąc- chodzi o to, że zdecydowana część ludzi nie lubi brać, nie dając nic w zamian. Chcemy, co stanowi naturalny odruch, odwdzięczyć się za świadczone nam przysługi. Jeśli zatem dajesz coś od siebie za darmo, nawet jeśli to bardzo mała rzecz, osoba obdarowana ma potrzebę zrobienia czegoś dla Ciebie.


Doskonale wiedzą o tym specjaliści od sprzedaży, którzy na początku często dają Ci próbki swoich produktów za darmo. Podobnie działa większość płatnych aplikacji, które oferują bezpłatny, tygodniowy lub miesięczny okres próbny. Po otrzymaniu takiego prezentu myślimy coś w rodzaju- no dobrze, skoro już dostałem od nich mały prezencik, kupię coś jeszcze, niech trochę zarobią. Przecież okazali mi dobre serce. Czemu ja mam im go nie okazać? I tym sposobem klient jest gotów wydać swoje pieniądze, których przecież nie chciałby wydać, gdyby nie poczuł się obdarowany.


Zasada ta jest pomocna w budowaniu lepszych relacji, bo osoba obdarowana automatycznie zaczyna czuć do Ciebie większą sympatię, choćby podświadomie. Ty zaś czujesz sympatię do niej, gdy oddaje Ci coś w zamian. I o ile stosujesz zasadę wzajemności, oferując drugiej osobie przydatne usługi/ produkty- wszystko jest w jak najlepszym porządku.


Możesz na przykład zaoferować swojej dziewczynie krótki masaż, zanim poprosisz ją o umycie naczyń- będzie to naturalna i typowa wymiana przysług w życiu codziennym. Możesz też pozwolić jej wybrać film, a potem zaproponować jej wyjście do miejsca, za którym średnio przepada, ale Ty je lubisz. W obliczu potrzeby odwzajemnienia się, Twoja luba poczuje się wręcz szczęśliwa, że idzie tam z Tobą (bo robi to dla Ciebie z dobrego serca). Zaś gdybyś wcześniej nic jej sam nie zaoferował, mogłaby czuć się wykorzystywana lub przymuszana. Mam nadzieję, że rozumiesz już mniej więcej zasadę wzajemności. I że stosujesz ją jedynie w słusznych, korzystnych dla obu stron układach.


Pamiętaj bowiem, że nie należy używać żadnej z zasad perswazji do manipulowania innymi ludźmi- tego, rzecz jasna, nie popieram i uważam, że stosowanie jakiejkolwiek formy manipulacji jest po prostu zgubne na dłuższą metę.


Przytoczę teraz pewien eksperyment, który dobitnie pokazuje siłę omawianej zasady. Gdy pod koniec obsługiwania klientów w restauracji kelner wręczał im cukierka, otrzymywał o wiele wyższe napiwki, niż wtedy, gdy nie dawał im nic. Gdy z kolei podarował gościom dwa cukierki- wysokość napiwków się zwiększyła. Jeszcze lepiej zadziałało danie klientom jednego cukierka, odejście od stolika dwa kroki i powrót, by dać im drugiego, mówiąc, że to specjalnie dla nich. Obdarowana osoba jest jeszcze bardziej skłonna do odwzajemnienia się, gdy czuje, że otrzymała coś wyjątkowego, czego nie otrzymali inni.


Więcej o tej bardzo przydatnej zasadzie przeczytasz w książce "Zasady wywierania wpływu na ludzi", którą napisał Dr. Robert B. Cialdini. Znajdziesz tam również inne, równie istotne reguły wywierania wpływu na ludzi, które pomogą Ci zwiększyć sprzedaż i zyskać dużą charyzmę.

Jakie cechy posiada skuteczny przedsiębioraca?

Majkel
5 miesięcy temu

Sesje elixir, sesje bankowe, kiedy otrzymam przelew

Majkel
5 miesięcy temu

Czy warto opłacać dziecku korepetycje?

Majkel
4 miesiące temu

Maliny, owocowe źródło zdrowia

Majkel
5 miesięcy temu

Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2021 roku

Majkel
5 miesięcy temu